MOTOCYKL SOKÓŁ 1000

MOTOCYKL SOKÓŁ 1000

Eksponat przechowywany jest w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Autorka opisu – Małgorzata Dunikowska

Motocykl Sokół 1000 – to największy polski motocykl produkowany w Państwowych Zakładach Inżynieryjnych w Warszawie w latach 1934 – 1939.  Motocykl był niezwykle trwały, przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości.

Produkowany głównie dla potrzeb wojska, zarówno do działań operacyjnych, jak i do cywilnych. Kosz umieszczony z boku mógł  być wyposażony w karabin maszynowy. Taki pojazd był niezwykle sprawny i przydatny na froncie. Każdy motocykl był wstępnie docierany w firmie i musiał odbyć 25-kilometrowy test drogowy. Motocykle dla wojska produkowane były w kolorach moro (wojskowych), a dla służby cywilnej np. poczty polskiej w kolorze czarnym, motocykle dla listonoszy zamiast kosza dla pasażera wyposażone były w specjalne skrzynie z napisem: poczta do przewożenia listów i paczek.

Prezentowany w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie model, to motocykl dwuosobowy koloru bordowego – jedna osoba jest kierowcą, druga siedzi po lewej stronie kierowcy (z punktu widzenia oprowadzającego. Motocyklista ma pasażera po prawej stronie) w przyczepce (koszu) i jest pasażerem.

Motocykl ma szeroką kierownicę, na której po prawej stronie znajduje się lusterko, na lewo od lusterka znajduje się czasomierz wielkości budzika. Na środku kierownicy widnieje duża lampa, na lewo od niej mała lampka. Idąc  dalej w lewą stronę znajduje się hamulec ręczny. Przy kierownicy, z przodu umieszczony jest głośnik sygnału dźwiękowego (klaksonu).

Stając po prawej stronie motocykla, mamy bak na paliwo, na którym znajdują się dwa przyciski. Za bakiem jest siedzenie dla kierowcy, za nim z tyłu bagażnik.Poniżej baku jest silnik, duży pedał do włączenia silnika oraz podstawka na stopę (taka sama podstawka znajduje się też z drugiej strony). Przechodząc na lewą stronę widzimy kosz (przyczepkę) dla pasażera, która po lewej stronie ma otwierane drzwi.

Motocykl ma trzy koła – jedno z przodu przed kierownicą, drugie z tyłu za bagażnikiem. Trzecie koło znajduje się po lewej stronie kosza dla pasażera. Na przednim kole jest umieszczona osłona, na której przymocowana jest tablica rejestracyjna.