Opinie zatrudnionych pracowników

„Trzeba wyjść z szafy i mówić do rzeczy" - wspomina rozmowę kwalifikacyjną Kamila. „Osoby niepełnosprawne powinny wyjść z zamkniętego kręgu i pokazać innym, że mogą być pełnowartościowymi pracownikami, że mogą się rozwijać w firmie na otwartym rynku pracy i że jest to korzystne dla obu stron".

Iza dodaje, że znajomi mówili jej przed rozmową kwalifikacyjną:  „ - Gdzie Ty się wybierasz? Do korporacji? W małej firmie jest problem z pracą dla osoby z problemami wzrokowymi, a kto się będzie Tobą przejmował w dużej?!"

„Ludzie mają mnóstwo wewnętrznych barier, oporów, takie poczucie, że osoba niepełnosprawna jest jakaś inna, a przecież to nie prawda" - dodaje Kamila. "Bardzo się zdyscyplinowałam od kiedy tutaj jestem. Nauczyłam się doceniać czas wolny i po pracy staram się robić to, co lubię. Myślę, że zachowuję work-life balance i to jest taka nieoczekiwana korzyść".

Iza: „Ludzie w moim zespole są bardzo otwarci. Zostałam przyjęta do projektu, w którym wszyscy pozostali pracownicy widzą. Powiedziano mi: - Masz takie i takie zadanie, spróbuj sobie z tym poradzić. Dostawałam pomoc tylko tam, gdzie było to konieczne i przez taki czas, przez jaki trzeba było. Teraz jestem już w pełni samodzielna".

„Ja też myślę, że fajnie zostałam przyjęta w zespole. Pracownicy byli przygotowani świadomościowo, tj. wiedzieli jak należy iść z osobą niewidomą, jak mnie gdzieś podprowadzić, jak ja się powinnam kogoś przytrzymać, jak ja chodzę z białą laską. Teraz radzę sobie już w większości sytuacji sama, ale jak trzeba to wiem, że zawsze mi ktoś bez oporu pomoże" - mówi Kamila.

„W moim odczuciu rozmowa kwalifikacyjna była bardzo profesjonalna – mówi Marcin. Pytania o niepełnosprawność padały w kontekście przyszłej pracy, więc jak najbardziej w porządku. Co jednak najważniejsze, rozmowa nie generowała niepotrzebnego stresu. A pierwsze wrażenia z pracy? No cóż, na początku byłem przerażony ilością rzeczy do zrobienia, ale zostałem bardzo pozytywnie przyjęty przez współpracowników i wszyscy cierpliwie odpowiadali na moje pytania. Moje stanowisko pracy zostało natomiast odpowiednio zaadaptowane dzięki programowi powiększającemu i monitorowi podpiętemu do laptopa. Bardzo ułatwia mi to pracę biorąc pod uwagę trudności z widzeniem. Z takiego rozwiązania jestem zadowolony”.