PORTRET HELENY MODRZEJEWSKIEJ

PORTRET HELENY MODRZEJEWSKIEJ

Tytuł: Portret Heleny Modrzejewskiej

Autor: Zakład fotograficzny Baker Art Gallery, Columbus, Ohio
Czas powstania: r. 1900 
Miejsce przechowywania: Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie

Fotografia w kształcie stojącego prostokąta naklejona na prostokątną, większą tekturkę w kolorze ciemnobrązowym. Wokół fotografii podwójna, prosta ramka w kolorze jasnobrązowym. Różnica wielkości zdjęcia i tekturki tworzy marginesy, które po bokach i przy górnej krawędzi są prawie takie same. Margines dolny nieco szerszy. Rogi tekturki są fazowane (ścięte pod kątem), narożniki zaokrąglone. Na dolnym marginesie tłoczenie i litografia: po lewej awersy i rewersy dwóch medali, pierwszy z roku 1888; drugi o treści: Photographers Association of America, z wizerunkiem popiersia wynalazcy fotografii, Daguerre’a. Po prawej kursywą nazwa zakładu fotograficznego: „Baker Art Gallery, Columbus, O.” 
Na odwrocie gładkie, neutralne tło w kolorze jasnoszarym.
Brak drugiego planu. Obraz jest prawie płaski. Helena Modrzejewska w wieku sześćdziesięciu lat, w roli Konstancji w dramacie „Król Jan” Williama Szekspira. Portretowana ujęta jest w popiersiu, upozowana prawym bokiem, z głową przechyloną nieco w dół, na prawe ramię. Twarz skupiona, mocno zaznaczone brwi, oczy szeroko otwarte, wbite w jeden punkt. Nos wyraźnie zarysowany, usta wąskie, zamknięte. Mały podbródek. Na lewy policzek pada ciepłe światło. Włosy długie, rozpuszczone, puszyste, z przedziałkiem na środku, opadają na plecy i ramiona.
Portretowana ubrana jest w kostium sceniczny: ciemną bluzkę pofałdowaną na piersiach, ozdobioną z przodu dwoma idącymi w dół pasami z dżetów (ozdobne kamyki imitujące kryształki). Przy szyi kołnierz białej koszuli. Na szyi długi łańcuszek. Gęste drapowania materiału bluzki powodują, że fotografia w tym fragmencie nabiera efektu trójwymiarowości, a korpus modelki wydaje się większy niż jest w rzeczywistości.

Helena Modrzejewska, właściwie Jadwiga Helena Misel, po ślubie Chłapowska, ur. 12 X 1840 r. w Krakowie, zm. 8 IV 1909 w Newport Beach w Kalifornii. Aktorka specjalizująca się w rolach Szekspirowskich i tragicznych, propagatorka twórczości Williama Szekspira. Od października 1900 do kwietnia 1901 roku Helena Modrzejewska była w trasie dwudziestego trzeciego tournée po Ameryce. Z tego okresu pochodzi fotografia wykonana w zakładzie fotograficznym „Baker Art Gallery”.

detal